Нещодавно технічний прогрес приніс світу ще одне нововведення – Електронні цигарки. Вейпи особливо популярні серед молоді, яка любить спробувати щось новеньке.
✅ Що таке електронна сигарета?
Принцип дії електронної сигарети полягає у нагріванні спеціальної рідини для отримання пари, яку вдихає людина. У конструкцію вейпу входить нагрівальний елемент, для якого необхідне джерело живлення. Парогенератор виробляє пар з рідини, яка може включати нікотин, гліцерин, пропіленгліколь, альдегіди, канцерогени, ароматизатори та барвники. Все це негативно впливає на легені та серцево-судинну систему.
✅ Залежність
Електронні сигарети, у тому числі і без нікотину, також викликають залежність, як і звичайні сигарети. При цьому існує тенденція популярності серед молоді безнікотинових вейпів із ароматизаторами. Формується стійке психологічне звикання, яке провокує людину приймати чергову дозу шкідливих речовин.
Деякі виробники проводять активні рекламні компанії, наголошуючи на тому, що вейп допомагає кинути палити. Чи це так насправді? Сучасні дослідження показують, що при курінні електронних сигарет одна залежність замінюється на іншу, при цьому нікотин негативно впливає на організм як при курінні звичайної сигарети, так і при використанні вейпу.
Деякі курці намагаються позбавитися залежності, використовуючи безнікотиновий вейп. При цьому організм не одержує звичного ефекту від нікотину, людина починає «диміти» вейпом частіше, завдаючи все більшої шкоди своєму здоров'ю. Є чималий відсоток людей, які використовують електронні та прості сигарети з тютюном.
✅ Шкідливі речовини в електронних сигаретах без нікотину
Слід знати, що аерозоль електронної сигарети не є «нешкідливою парою». Навіть якщо в електронній сигареті немає нікотину, при вдиханні пари в легені потрапляють шкідливі речовини, такі як:
-
гліцерин, що негативно впливає на кровоносну систему;
-
діетиленгліколь, шкідливий для нирок та печінки;
-
нітрозамін, важкий канцероген (канцерогени викликають рак);
-
діацетил, що ушкоджує легені та викликає запалення;
-
пропіленгліколь, що провокує запальний процес та хронічні респіраторні хвороби;
-
формальдегід, токсична речовина, що завдає шкоди дихальній системі, що викликає алергію;
-
акролеїн, що використовується для боротьби з бур'янами, ушкоджує легеневу тканину;
-
найдрібніші частинки, які глибоко потрапляють у легені;
-
бензол, що міститься також у вихлопних газах;
-
важкі метали (олово, нікель, свинець);
-
інші ризики (займання через несправність елементів живлення, отруєння рідиною для електронних сигарет).
Негативний вплив електронних сигарет повністю ще не вивчений, при цьому Всесвітня організація охорони здоров'я вважає вейпінг шкідливим для здоров'я.
✅ Вапорайзери з нікотином
Більшість електронних сигарет містить нікотин, який викликає звикання. Причому залежність у підлітків та молоді може сформуватися стійкіше та швидше, ніж у дорослих. Як відомо, нікотин формує залежність, розлад настрою, зниження уваги та погіршення навчання. Крім того, нікотин провокує:
-
рак легенів;
-
тромби в судинах,
-
атеросклеротичну хворобу;
- мутацію клітин;
-
інсульт;
-
хвороби ендокринної системи;
-
хронічні захворювання дихальної системи.
Батьки, які турбуються про здоров'я своїх дітей-підлітків, повинні не тільки самі знати про шкоду електронних сигарет, а й розповісти дітям про його негативний вплив. Варто добре задуматися перед тим, як потрапити у залежність від сигарети, звичайної чи електронної.